1.9.2018 / Gösterim Sayısı : 226

Sakarya İlinde Amerikan Beyaz Kelebeğine Karşı Yapılan Faaliyetler...

Müdürlüğümüzün Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi, Fındık üretimi yapılan Karasu ve Kocaali dahil tüm ilçelerimizde Fındık Entegre Mücadele kapsamında başta Amerikan Beyaz Kelebeği (Hyphantria cunea Drury) olmak üzere fındık hastalık ve zararlıları konularında 2018 yılı içeresinde aşağıdaki çizelgede görülen çiftçi bilgilendirme toplantıları gerçekleştirmiştir.

Sakarya İli Fındık Amerikan Beyaz Kelebeği Çiftçi Bilgilendirme Toplantıları

YılToplantı SayısıKatılan Çiftçi Sayısı
201622611
201715364
201817405
2017-201815 Fındık Bahçesinde Uygulamalı eğitim175
 Toplam1555

 

Yapılan çiftçi bilgilendirme toplantılarında;

*Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı ile Mekanik(mekanik mücadelede kısa gövdeli ağaçlara bırakılan yumurta paketlerinin ve Haziran - Ağustos aylarında zararlı larvaları ile bulaşık dalların kesilip imha edilmesi gerektiği,

*Ayrıca 1. ve 2. dölün çıktığı zamanlarda dallara oluklu karton şeritler sarılıp aralarına saman gibi bir madde konularak yakalanan larvaların imha edilmesi,

*Biyolojik(biyolojik mücadelede ise doğal preparatlar kullanılarak doğal düşmanlar yok edilmemesi,

*Amerikan Beyaz Kelebeği pupalarının %70'in üzerinde parazitoitlenme sağlaması,

*Kimyasal mücadele yapılabileceği de anlatılmıştır.

*Yapılan çiftçi bilgilendirme toplantılarında fındık tanıtım grubu tarafından basımı yapılan fındık yetiştiriciliği cep kitabı(900 adet) ve liflet-broşür (8200 adet)dağıtılmıştır.

*Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısına karşı kimyasal mücadelede; çiftçilere Amerikan Beyaz Kelebeğine karşı Bakanlığımız tarafından ruhsatlı olan bitki koruma ürünlerinin (% 25 Diflubenzuron ve 16000 IU/mg Bacillus thuringiensis var. Kurstaki strain PB-54 etki maddeli)  kullanılması tavsiye edilmiştir.

*Kimyasal mücadele de başarıyı artırmak için üreticilere bahçelerini belirli aralıklarla gezip doğru zamanda gecikmeden ilaçlamalarını yapmaları önerilmiştir. İlaçlamalar Haziran (1.döl), Ağustos (2.döl), 3.döl çıkarsa Eylül ayında larvalar epidermis arasından çıkıp ağlarını örmeğe başladıkları zaman(larvalar 2.ve 3. dönemde) veya yumurta kümelerindeki bütün yumurtalar açıldığında yapılmalıdır.

*Fındık yetiştirilen alanlarda eylül ayından itibaren yağmurların başlaması ve özellikle geceleri hava sıcaklıklarının düşmesi nedeniyle normal şartlarda 3.döl fazla zarar yapmamaktadır. Fakat geçtiğimiz yıl ve 2018 yılında havaların sıcak ve kurak gitmesi nedeniyle birçok hastalık ve zararlı da olduğu gibi Amerikan Beyaz Kelebeğinde de epidemi yapmıştır. Asıl zararı yapan 3. döl fındık hasadı sonrasında olması nedeniyle gerekli ilaçlamalar çiftçiler tarafından yapılmamıştır. 3. döle karşı yapılmayan ilaçlamalar bu seneki ürünün kalite ve miktarına değil bir sonraki yıl ortaya çıkacak zararlının popülasyonunu artırmaktadır.

Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısına karşı devlet mücadelesi yoktur. Üreticiler Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerinin duyuruları doğrultusunda bireysel mücadele yapması gerekmektedir. Fakat bazı üreticiler arazisinin bulunduğu yerde ikamet etmemesi nedeniyle gerekli ilaçlamasını yapamamaktadır. Bazı üreticiler de zararlı ile mücadelesinin devlet tarafından uçakla yapması gerektiği düşüncesiyle yapmamaktadır. Bu durum zararlı ile başarılı bir mücadele yapma şansını azalttığı gibi zararlının popülasyonunun artmasına da sebep olmaktadır.   

Fındık üreticilerimizin fındık bahçelerindeki gerekli tedbirleri alarak, İl ve İlçe Müdürlüklerimizdeki teknik personellerimiz ile iletişim halinde olmaları ve teknik personellerimizin uyarılarına göre hareket etmeleri önemle duyurulur.

 

Bol ve bereketli ürünler…

 


''