14.3.2018 / Gösterim Sayısı : 4239

İç Sularda Genel Av Yasağı 15 Mart 2018 tarihi itibariyle başlayacaktır...

#İç Sularda Genel Av Yasağı

1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve Su Ürünleri Yönetmeliğine Dayanılarak hazırlanan 4/1 ve 4/2 Numaralı Tebliğlere Göre İlimizinde Dâhil olduğu bölgede 15 Mart – 15 Haziran Tarihleri Arasında Ticari ve Amatör Amaçlı Sazangiller Av Yasağı Dönemi başlayacak olup; 4/2 Amatör Amaçlı Su ürünleri Avcılığını düzenleyen Tebliğe göre; İlimiz Hendek İlçesindeki Aksu, Göksu dereleri avlanmanın tamamen yasak olduğu iç sularımızdır. 15 Mart – 15 Haziran Tarihleri Arasında Bölgemizde bulunan İç Sular kapsamına giren tüm doğal göl ve göletler ile akarsu ve derelerimizde Amatör (Sportif) ve Ticari Amaçlı avcılık da dâhil olmak üzere su ürünleri avcılığı yasaktır. Sazangiller avcılığının yasak olduğu dönemde yayın balığının avcılığı da yasaktır.

15 Haziran 2018 tarihine kadar sürecek olan av yasağı döneminde yapılacak olan denetimlerde, yasak türleri avladığı tespit edilen Amatör(Sportif) balıkçılara; 388,00 TL idari para cezası, yasaklı ürüne el koyma işlemi, ticari balıkçılara ise; 1.322,00 TL idari para cezası, yasaklı ürüne ve av aracına el koyma işlemi uygulanacaktır. 

Biz ve bizden sonraki neslin geleceği için, balıklara en az bir kez üreme şansının verilmesi balık neslinin sürdürülebilirliğinin devamı için büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle, yasaklara azami riayet edilmesi, etmeyenlerin uyarılması son derece önemlidir. Balıkçılığımızın geleceği için, balık neslini yok etmeyelim, avlanma yasağına uyalım, uymayanları ikaz edelim. Bütün ikazlara rağmen yasaklara uymayanları Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine, en yakın Emniyet ve Jandarma birimlerine veya Belediye Zabıta Amirliklerine bildirilmesi önem arz etmektedir.


''