22.3.2018 / Gösterim Sayısı : 411

Su Ürünleri Av Yasağı Denetimleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor…

#Su Ürünleri Av Yasağı Denetimleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor…

Sakarya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerince, 4/1 No'lu "Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ" gereğince; su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunması, sürdürülebilirliğinin sağlanması, ekonomik türlerin geliştirilmesi amacıyla av yasağı kontrolleri mesai kavramı gözetmeksizin kararlılıkla, artarak devam etmektedir.

Sapanca Gölü, Büyük Akgöl Gölü, Çaltıcak Gölü, Küçükboğaz'da ve perakende satış yerlerinde yapılan denetimlerde su ürünleri yasaklarına aykırı hareket eden şahıslara İdari Para Cezası uygulanarak, 6200 metre ağ ile 110 adet pintere (kasnak) el konulmuştur. Canlı balıklar ağlardan kurtarılarak tekrar suya bırakılmıştır.

                Ticari ve amatör su ürünleri avcılığı yapan vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için su ürünleri av yasaklarına uymaları gerekmektedir.

      Her balığa kendi nesilleri devam ettirebilmeleri için bir kez üreme şansı verelim…

Getirilen bu düzenlemelerden istenilen başarının sağlanması ancak etkin bir denetim mekanizması ile olur.  Unutulmamalıdır ki; en büyük denetçi tüketicinin kendisidir. Kaçak su ürünleri avcılığıyla mücadele, başarıya ulaşılabilmesi için vatandaşlarımıza da büyük görev düşmektedir. Kaçak olarak avlanmış, semt pazarlarında veya seyyar tezgâhlarda satışa sunulmuş su ürünlerinin satın alınmaması kaçak avcılık faaliyetlerini de azaltacaktır.

                Şikayetlerin Sakarya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl, İlçe Müdürlüklerine ve kolluk kuvvetlerine bildirilmesi denetimlerin etkinliği açısından büyük önem arz etmektedir.


''