17.5.2018 / Gösterim Sayısı : 334

2018 LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI FAALİYETLERİMİZ TAMAMLANDI...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2014 yılından itibaren "Lider Çocuk Tarım Kampı" Programı kapsamında ilköğretim 4. Sınıf öğrencileri eğitim programına alınmaktadır. 2018 yılı "Lider Çocuk Tarım Kampı" 14-15 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Kampa Arifiye ilçesine bağlı Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu 4. Sınıf öğrencileri katılmıştır. Bu yıl gerçekleştirilmiş olan kamp programının teması "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik" olarak belirlenmiş olup,  "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri' çocuklara tanıtılmıştır.

Etkinliğin ilk günü Arifiye ilçesi Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu konferans salonunda açılış toplantısıyla başlamıştır. Öğrencilere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının teşkilat yapısı hakkında bilgi verilerek; yapılan çalışmalar anlatılmıştır.

Daha sonrasında yöreye ait olan Yenilebilir Yabani Bitki Türleri tanıtılmıştır. Arifiye/Çınardibi mahallesindeki arazilerde, doğal ortamda bulunan bitkiler öğrencilere gösterilmiştir. Dış mekan süs bitkileri üretimi yapan bir işletme gezdirilerek,  çocuklara süs bitkileri hakkında bilgi verilmiştir.

Kampın ikinci gününde ise öğrenciler okullarından alınarak çikolata üretimi yapan bir  işletme ziyaret edilerek çocuklara çikolata yapımı gösterilmiştir. Sonrasında sebze seralarına götürülmüş ve orada çocuklara farklı tür marullar tanıtılarak ekiminden başlayıp hasata ve pazarlamaya kadar yapılan işlemler hakkında bilgiler verilmiştir.

 Kamp etkinliğinin kapanışında Arifiye Kaymakamı Adem YAZICI, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet ERDEMİR, Arifiye Belediye Başkanı İsmail KARAKULLUKÇU, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcıları İsmail KAYA ve Ali Ulvi ÖZERDEM'in yanı sıra Arifiye İlçe Yazı Müdürü Mehmet AKBULUT, Arifiye İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Hamit Gencay TAŞDEMİR, Arifiye İlçe Tarım Müdürü Murat DİLEK Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel GÜLAÇ, Arifiye İlçe Halk Eğitim Müdürü Sabri MERCAN, Arifiye Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma vakfı müdürü Hakan TANIL, Bekir Sıtkı Durgun İlkokulu Müdürü Cemal YANIK ve görevli personel katılmıştır.

''