28.6.2018 / Gösterim Sayısı : 269

Balıklandırma Projesi Devam Ediyor...

#Balıklandırma Projesi Devam Ediyor

Bakanlığımızca, su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" yürütülmektedir.

Proje kapsamında, Bakanlığımıza bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesislerinden temin edilen 47.000 adet sazan balığı yavrusu, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığının yapmış olduğu Taraklı İlçesinde bulunan Karagöl ve Kayaboğazı göletine, Serdivan İlçesi Dağyoncalı göletine, Kaynarca İlçesi Turnalı göletine, Geyve İlçesi Akdoğan göletine, Pamukova İlçesi Kemaliye göletine ve Ferizli İlçesi Nalköy göletlerine bırakılmıştır.

Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir.


''